10/24/2017 7:20:56 قبل الظهر | 2 آبان 1396
Skip Navigation Links
تلقیح اسپرم به درون رحم (IUI)

  IUI یکی از ساده ترین و ارزانترین روش های درمان ناباوری است که طی آن اسپرم به طور مصنوعی با یک لوله باریک مخصوص به درون رحم تزریق میشود. با این روش شانس رسیدن اسپرم ها به تخمک و متعاقب آن شانس باروری و حاملگی افزایش می یابد.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 IUI در چه مواردی مفید میباشد؟
 
1 . در مواردی که تست PCT (تست بعد از زناشویی) غیر طبیعی باشد.
2 . در مواردی که تعداد، تحرک و شکل اسپرم ها مناسب نیست.
در صورتیکه موارد بند 2 بیش از حد غیر طبیعی باشد، انجام ICSI پیشنهاد می گردد.
3 . در مواردی که علت نازایی، وجود آنتی بادی های ضد اسپرم در مایع منی است. در این صورت
با روش IUI ، اسپرم های سالم و آسیب ندیده، جداسازی شده و درون رحم تزریق میشود.
4 . در مردانی که مشکل انزال دارند.
5 . برای زوجینی که در روابط زناشویی دچار مشکل هستند و اسپرم به داخل واژن وارد نمی شود.
6 . در موارد آندومتریوز خفیف
 

 آماده سازی قبل از IUI
 
 • IUI را می توان با یا بدون استفاده از داروهای تحریک تخمک گذاری انجام داد. اماچون استفاده از داروهای محرک تخمک گذاری باعث افزایش تعداد تخمک های بالغ ولذا افزایش شانس باروری می شود. معمولا از این داروها در روند IUI استفاده می شود. 
 • لازم است زوجین حدودا یک هفته مانده به قاعدگی ، جهت بررسی های مقدماتی نظیر معاینه واژینال ، اسپرموگرام ، سونوگرافی و ... مراجعه نمایند.
 • پس از انجام سونوگرافی و بررسی رحم و تخمدا نها، داروهای تحریک تخمک گذاری جهت بیمار از روز سوم قاعدگی تجویز میشود.
 • بیمار مجدداً حدود روز یازدهم الی دوازدهم قاعدگی سونوگرافی می شود و بسته به سایز تخم کها در سونوگرافی مجدداً جهت بیمار دارو تجویز میشود.
 • بیمار با سونوگرافیهای پی در پی تا آنجایی کنترل می شود که سایز تخم کها به حدود 16 الی 20 میلی متر برسند.
 • پس از آن برای بیمار آمپول HCG تجویز میشود.
 • مناسب ترین زمان جهت انجام IUI تقریبا 34 الی 36 ساعت پس از تزریق آمپول HCG می باشد.
 • صبح روز IUI مایع منی همسر بیمار درون ظروف استریل به آزمایشگاه تحویل و پس از شستشو، اسپرم های با کیفیت جدا سازی می شود. روند آماده سازی اسپرم در حدود 60 الی 120 دقیقه طول میکشد.
 • پس از آن بیمار روی تخت معاینه قرار می گیرد، سپس پزشک با استفاده از کاتتر مخصوص اسپرم شستشو داده شده را از طریق دهانه رحم به داخل رحم هدایت و تزریق می کند.

 

◄ شانس موفقیت عمل IUI 

شانس موفقیت IUI در حدود 10 الی 20 درصد است.
 

- خطرهای احتمالی انجام عمل IUI

ندرتاً عفونت، دردهای زیر دل شبیه درد دوران قاعدگی، چند قلوزایی و سندرم هایپراستیمولیشن (تحریک بیش از حد تخمدا نها)

  - دانستنی های ضروری 

 1. انجام عمل IUI درد ندارد.
 2. انجام عمل IUI نیاز به بیهوشی ندارد مگر در موارد خاص که بیمار همکاری لازم را نداشته باشد و یا بیمار عدم توانایی در مقاربت داشته باشد (واژینیسموس).
 3. پس از انجام IUI معمولاً خونریزی وجود ندارد اما در صورت استفاده از پنس جهت دستیابی به دهانه رحم ممکن است از محل پنس خونریزی کمی به وجود آید. بعلاوه بعضی از زنان در هنگام تخمک گذاری خونریزی خفیفی دارند که نیاز به اقدام خاصی نمیباشد.
 4. انجام عمل زناشویی بلافاصله بعد از انجام IUI باعث افزایش شانس بارداری می شود، اما در صورت داشتن خونریزی توصیه می شود زوجین تا 48 ساعت زناشویی نداشته باشند.
 5. استفاده از داروهای مسکن مثل ایپوپروفن، مفنامیک اسید و ... بعد از IUI جهت کاهش دردهای رحمی توصیه نمیشود.
 6. بعد از انجام عمل IUI نیاز به دراز کشیدن نیست زیرا سوراخ دهانه رحم باز نمی ماند اما بعضی پزشکان 15 الی 20 دقیقه استراحت توصیه می کنند.
 7. پس از ترخیص در صورت داشتن دردهای رحمی، می توانید در منزل استراحت کنید اما در غیراینصورت استراحت مورد نیاز نیست اما از بلند کردن اشیاء سنگین و انجام فعالیتهای ورزشی سنگین تا مشخص شدن وضعیت بارداری اجتناب کنید.
 8. انجام کارهای عادی و شنا، 48 ساعت پس از انجام IUI بلامانع میباشد.
 9. ممکن است پس از انجام IUI احساس کنید که اسپرم ها خارج شده اند، در صورتیکه وقتی اسپرم به داخل رحم هدایت میشود ممکن است باعث نرم کردن ترشحات دهانه رحم خروج این ترشحات شود و این تصور را در شما به وجود آورد که اسپرمها خارج شده اند.
 10. داشتن حدود 3 الی 4 فولیکول بالغ، بیشترین شانس موفقیت در IUI را دارد. داشتن تعداد فولیکول بیشتر بدون افزایش موفقیت باعث افزایش شانس چند قلویی زایی خواهد شد.
 11. 14 الی 17 روز پس از انجام IUI در صورت عدم قاعدگی، آزمایش خون حاملگی انجام دهید، در صورتیکه منفی باشد. یکماه بعد روز اول قاعدگی به پزشک معالج خود مراجعه کنید و در صورتیکه مثبت باشد دو هفته پس از انجام تست جهت انجام سونوگرافی به پزشک معالج خود مراجعه کنید.
 12. در صورتیکه پس از انجام IUI با نظر پزشک معالج تحت درمان با ترکیبات پروژسترون بصورت آمپول، شیاف، یا قرص هستید، منتظر قاعدگی خود به خود نباشید. 17 روز بعد از انجام IUI تست خون حاملگی انجام دهید و نتیجه را به پزشک خود اطلاع دهید.( در صورت منفی بودن جواب آزمایش بایستی داروها قطع شوند تا قاعدگی حاصل شود).
 13. در روز IUI نمونه اسپرم را طبق دستور کتبی پزشک، بگیرید. استفاده از کف صابون، ژل و ... به دلیل خاصیت کشندگی اسپرم، توصیه نمی شود.
 14. در صورتیکه نمونه اسپرم از منزل یا هتل آورده شود فاصله محل سکونت تا مرکز نبایستی بیش از 30 دقیقه باشد.