10/24/2017 7:15:35 قبل الظهر | 2 آبان 1396
Skip Navigation Links
میکرواینجکشن(ICSI)

 تکنیک میکرواینجکشن (تزریق اسپرم به داخل سیتوپلاسم تخمک) تحول عمده ای را در درمان ناباروری با علت مردانه ایجاد نمود. این تکنیک برای اولین باردر بلژیک در سال 1992 برای درمان ناباروری مردان استفاده شد و موفقیت ناشی از آن موجب گسترش استفاده از این روش گردید.در این روش جنین شناس با استفاده از میکروسکوپی با بزرگنمایی بالا قادر به تمایز اسپر مهای طبیعی از غیرطبیعی بوده و پس از بی حرکت کردن اسپرم به وسیله سوزنی بسیار نازک آن را به داخل تخمک تزریق میکند.

 
عمل میکرو اینجکشن در 30 الی 40 درصد موارد به علت ناباروری با علت مردانه انجام میشود.
 

 
 
 
 
◄ میکرواینجکشن شانس باروری را در موارد زیر افزایش می دهد:
 
تعداد کم اسپر مها، تحرک ضعیف اسپرمها، اسپرمها با اشکال ناهنجار زیاد، انسداد مجاری اسپرم بر که مانع آزد سازی اسپرمها می شود، وجود آنتی بادی ضد اسپرم، در موارد وازکتومی، در موارد عدم لقاح یا لقاح ضعیف با IVF و در موارد وجود اسپرم در نمونه بیوپسی از بیضه
 
◄ مراحل انجام ICSI
 
- مرحله تحریک تخمک گذاری :
داروهای محرک تخمک گذاری جهت به دست آوردن تخمک زیاد تر و تشکیل چندین جنین و افزایش شانس باروری تجویز میشوند. این داروها معمولاً از روز دوم قاعدگی و پس از انجام سونوگرافی و حصول اطمینان از سالم بودن رحم و تخمدان ها تجویز م یشوند. روند رشد تخم کها با انجام سونوگراف یهای پی در پی پیگیری می شود لذا ممکن است بیمار تا رسیدن به وضعیت مطلوب چندین بار با فواصل 2 الی 3 روزه تحت سونوگرافی قرار گیرد، وقتی در سونوگرافی سایز فولیکولها به 18 الی 20 میلی متر رسید، آمپول HCG جهت بلوغ نهایی تخمکها تجویز می شود. زمان تزریق آمپول HCG بسیار مهم است زیرا حدوداً 34 الی 36 ساعت پس از تزریق آن تخمک گذاری انجام می شود و لذا زمان آن بایستی طبق نظر پزشک معالج تعیین شود تا تخمک ها قبل از رها شدن جمع آوری شوند.
 
- جمع آوری تخمک :
لازم است بیمار در روز تخمک گیری ناشتا باشد. بیمار در اتاق عمل تحت بیهوشی مختصری قرار می گیرد، تا حین روند تخمک گیری احساس ناراحتی نکند. سپس تخمکها، با دید مستقیم سونوگرافی، توسط یک سوزن بسیار باریک کشیده میشوند و درون لوله های مخصوص جمع آوری شده و به آزمایشگاه IVF تحویل میشود. تخمک های جمع آوری شده توسط مجموعه ای از سلولهای گرانولوزا پوشیده شده، این سلو لها با کم کآنزیم و با عبور متوالی از پی پت شیشه ای نازک جدا میشود. تخمک های عاری از این سلول ها زیر میکروسکوپ بررسی شده و در صورت جدا شدن کامل سلو لهای گرانولوزا و بلوغ کامل تخمک ها، امکان تزریق اسپرم به داخل آن از طریق میکرواینجکشن مهیا میشود.
 
 - جمع آوری اسپرم :
در صورتیکه همسر بیمار قادر به جم عآوری مایع منی باشد در روز تخمک گیری، مایع منی تازه همسر در آزمایشگاه شستشو شده و پس از آماده سازی به آزمایشگاه IVF جهت عمل میکرواینجکشن تحویل می شود. در روش میکرواینجکشن گاهی نمونه اسپرم با روش PESA یا FNA (با استفاده از سرنگ از بیضه با ب یحسی موضعی) یا با TESE یا بیوپسی بیضه (با نمونه برداری مستقیم از بافت بیضه تحت بیهوشی عمومی) تهیه می شود، انجام این روش توسط متخصص اورولوژی می باشد و زمان آن نیز توسط اورولوژیست تعیین میشود و در صورتیکه زودتر از روز تخمک گیری انجام شود، اسپرم ها فریز شده و در روز تخمک گیری از انجماد خارج میشود.
 
- لقاح و رشد جنین:
در آزمایشگاه IVF ، جنین شناس با استفاده از میکروسکوپ با بزرگنمایی بالا اسپرم را با سوزنی بسیارنازک به داخل تخمک تزریق می کند. روز بعد از تزریق، تخم کها از نظر باروری مورد ارزیابی قرار گرفته و در صورت بارور شدن تخمک، 48 ساعت دیگر نیز داخل دستگاه انکوباتور قرار داده میشوند تا به مرحله جنین 8 سلولی برسند.
 
- انتقال یا ترانسفر جنین به داخل رحم :
معمولاً جنینها سه روز بعد از تخمک گیری به درون رحم انتقال داده م یشود (در صورتیکه جنین ها بلاستوسیست باشند، انتقال پنج روز بعد خواهد بود). معمولاً در طی انتقال حدوداً 2 الی 4 جنین به داخل رحم انتقال داده میشود و مابقی جنینها درصورت مناسب بودن با استفاده از روش ذخیره جنین به وسیله انجماد ذخیره می شوند تا در صورت عدم موفقیت در سیکل درمانی بعدی مورد استفاده قرار گیرند. ترانسفر جنین در اتاق عمل انجام میشود اما نیاز به بیهوشی ندارد. فقط بیمار روی تخت معاینه قرار گرفته و سپس جنینها با لول ههای نازک مخصوص از طریق سوراخ دهان رحم، به درون رحم فرستاده میشود. این روند بدون درد بوده اما گاهی اوقات بیمار درد خفیفی را احساس می کند.
 
پس از ترانسفر و استراحت کوتاه مدت، بیمار به بخش بستری هدایت شده و تا چند ساعت بعد ترخیص میشود.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
عوارضICSI :
 
سندروم هایپراستیمولیشن (تحریک بیش از حد تخمدان ها)، ندرتاً عوارض بیهوشی، خونریزی، عفونت، آسیب به عرو ق، روده ها و مثانه حین تخمک گیری و چند قلوزایی
 
در صورت بروز مشکلات زیر سریعاً با پزشک معالج یا کادر درمانی تماس بگیرید:
 
1- لکه بینی 2- دل درد 3- تنگی نفس 4- تب بیش از 38 درجه سانتی گراد 5- وجود خون در ادرار