10/24/2017 7:24:31 قبل الظهر | 2 آبان 1396
Skip Navigation Links
جنین اهدایی

 شایع ترین علل استفاده از جنین های اهدایی، آزواسپرمی آقایان (نداشتن اسپرم) می باشد. از علل شایع دیگر، اختلالات ژنتیکی یا کروموزومی خاص است.


 

 

 

 

 

◄ شرایط گیرندگان جنین:

1- برگه معرفی از پزشک معالج متخصص زنان و ارولوژیست مبنی بر لزوم استفاده از جنین اهدایی

2- سن زیر 45 سال (در سنین بالاتر داشتن مجوز از متخصصین داخلی الزامی است).

3- عدم ابتلا به بیماریهایی که در آنها بارداری برای مادر وجنین خطر ناک است (مانند فشار خون بالا، بیماریهای قلبی و دیابت)

4- عدم ابتلا زوجین به بیماریهایی نظیر ایدز، هپاتیت، سیفلیس و غیره

5- عدم اعتیاد زوجین

6- داشتن رحم مناسب برای بارداری

7- عدم شناخت زوجین اهدا کننده

 

◄ مدارک لازم جهت گیرندگان جنین :

 

 • داشتن نامه رای دادگاه مبنی بر مجاز بودن زوجین جهت استفاده از جنین های اهدایی
 • شناسنامه و کپی از صفحات اول و دوم آن
 • سند ازدواج و کپی از صفحات اول تا چهارم آن
 • یک قطعه عکس 4* 3 از هر کدام از زوجین
 • دفترچه بیمه

 

 مدارک لازم جهت اهداء کنندگان جنین:

 

 • شناسنامه و کپی از صفحات اول و دوم آن
 • سند ازدواج و کپی از صفحات اول تا چهار آن
 • یک قطعه عکس 4* 3 از هر کدام از زوجین
 • دفترچه بیمه

 

 

 شرایط اهداء کنندگان جنین :

1-  سن زوجین بین 21 الی 35 سال

2-  متاهل

3-  ترجیحا دارای فرزند

4-  غیر شیرده

5-  فرد اهدا کننده جنین و همسر وی باید از نظر ژنتیکی کاملا سالم باشد.

6-  عدم ابتلا زوجین اهدا کننده به بیماریهای نظیر ایدز، هپاتیت، سیفلیس و...

7-  عدم اعتیاد زوجین

8-  اسپرموگرام نرمال زوج 

9-  دارای سونوگرافی نرمال و تایید شده توسط پزشک معالج از نظر حجم و ذخیره تخمدان ها

 

◄ نکاتی که اهداء کنندگان جنین بایستی بدانند :


 

 1. قبل از انجام هر عمل اهداءجنین، می بایست طبق برنامه تعیین شده به مرکز مراجعه کنید. 
 2. در مراحل اولیه، قبل از هماهنگ شدن با یک گیرنده خاص، تحت سونوگرافی و معاینه قرار می گیرید و برای شما و همسرتان آزمایشاتی از قبیل ایدز، هپاتیت و اعتیاد انجام می شود. برای شوهر آزمایش اسپرموگرام نیز انجام می شود. در صورتی که  هر کدام از موارد فوق غیر عادی باشد یا پزشک معالج با توجه به شرح حال شما، تشخیص دهد که شما جهت اهداء جنین مناسب نمی باشید، برای اهداء جنین انتخاب نمی شوید.
 3. در صورتی که مورد تائید کامل پزشک معالج قرار بگیرید، سیکل قاعدگی شما با سیکل قاعدگی یک گیرنده خاص، هماهنگ می شود که این روند معمولاً یک ماه زمان می برد.
 4. پس از هماهنگ شدن با گیرنده، در روز معین، پس از انجام سونوگرافی، یک سری دارو (آمپول) برای شما تجویز می گردد، طول مدت تزریق این داروها بسته به پاسخ تخمدان ها دارد و به طور متوسطدر حدود 10 روز می باشد، تزریق آمپول ها به صورت عضلانی یا زیر جلدی است.
 5. باید توجه داشته باشید که آمپول های تجویز شده را حتماً درون یخچال نگهداری کنید و در مراکزتزریقات معتبر (ترجیحاً در مرکز باروری و ناباروری) تزریق را انجام دهید و پوکه آمپول را نزد خودنگهداری کنید شما در قبال این داروها مسئول هستید ودر صورت سهل انگاری در نگهداری آنها، خودتان بایستی متقبل پرداخت هزینه آنها باشید.
 6. حین تزریق آمپول ها، در روزهای تعین شده، می بایست صبح اول وقت جهت سونوگرافی به مرکز مراجعه نموده و از مراجعه دیر هنگام یا عدم مراجعه در روزهای تعیین شده جداً خوداری کنید.
 7.   سر انجام در روزی که از طرف پزشک معالج (با توجه به جواب سونوگرافی) برای شما تعیین می شود، تحت عمل جراحی خارج کردن تخمک ها از تخمدان ها قرار می گیرید. در همان روز، تخمک های شما با اسپرم های همسرتان در آزمایشگاه IVF لقاح می یابند. عمل تخمک گیری یک عمل سرپایی با بیهوشی مختصر است. جنین های حاصله 3 روز بعد به گیرنده جنین انتقال داده می شود.
 8. 3 روز بعد از عمل تخمک گیری، تسویه حساب مالی با هماهنگی مشاوره حقوقی مرکز انجام می شود. 
 9.  توجه داشته باشید که حین روند آماده سازی جهت اهداء جنین، ممکن است به هر دلیلی مثل تعداد تخمک های کم یا زیاد، درست مصرف نکردن داروها و... عمل اهداء، کنسل شود در این صورت بنا بر قوانین موجود در مرکز که قبلاً مورد تائید و امضاء شما قرار گرفته است با شما تسویه حساب می شود.
 10. پس از اهداء جنین، نسبت به جنین های حاصله هیچ حق وحقوقی ندارید.
 11.  توجه داشته باشید که داروهایی که برای تحریک تخمدان ها استفاده می کنید ممکن است باعث ایجاد عوارض جانبی شود نظیر : گر گرفتگی، خشکی، احساس خستگی، مشکلات خواببدن، درد، تغییرات خلق وخو، حساسیت پستانها، سر درد یا بروز مشکلات موقت در بینایی، بروز کلیه این مشکلات موقتی است.
 12.  باید توجه داشته باشید که حین مصرف داروها، امکان حاملگی برای شما وجود دارد، لذا از روش های پیشگیری از بارداری استفاده کنید.
 13. باید توجه داشته باشید که حین مصرف داروها، از استعمال دخانیات، مصرف الکل و داروهای غیرمجاز خودتان و همسرتان اکیداً خودداری کنید. مصرف هر نوع دارو، می بایست تحت نظر پزشک معالجصورت گیرد. 
 14. عوارض طولانی مدت داروهای تحریک تخمک گذاری ناشناخته می باشد و بعضی مطالعات تأییدنشده نشان می دهد که این داروها باعث افزایش ریسک سرطان تخمدان می شود.
 15.  ممکن است با مصرف داروهای تحریک تخمک گذاری، شانس بارداری های آینده در شما کمتر ازحد نرمال شود.
 16.  توجه داشته باشید که پس از عمل تخمک گیری ممکن است هیچ جنینی تشکیل نشود، بروز این مسئله ممکن است به عللی نظیر وضعیت نا مطلوب تخمک ها، مشکلات آزمایشگاه، تخمک های نابالغ و... باشد.

 در این صورت طبق قوانین مرکز، با شما تسویه حساب می شود.

  خطرات استفاده از داروهای تحریک تخمک گذاری که برای شما تجویز می شوند :

1- قرمزی و تورم محل تزریق، 2- بزرگ شدن موقت تخمدان ها، 3- احتباس آب درون شکم ولگن،4- بروز سندرم هایپراستیمولشن، 5- احتمال آسیب به روده ها، مثانه و عروق اطراف تخمدان